Podlewanie stropu, murowanie ściany kolankowej, zalewanie wieńca

Strop po zalaniu nadaje się do chodzenia już po dwóch dniach (co odważniejsi mogą po nim chodzić już dnia następnego). Dalsze prace można zacząć wykonywać po 3-4 dniach, natomiast stemple i szalunki powinniśmy zdjąć dopiero po 4 tygodniach. Tyle trwa wiązanie betonu i dopiero po tym czasie mamy pewność, że strop będzie trzymał jak należy. Niektórzy zdejmują stemple już po dwóch tygodniach, ale jeżeli nigdzie się nie śpieszy, to chyba nie warto ryzykować.

Przez tydzień-dwa tygodnie od wylania stropu powinniśmy go podlewać wodą. Ma to na celu spowolnienie twardnienia, które zbyt szybkie mogłoby spowodować powstanie pęknięć i szczelin. Na samym początku przez 3-4 dni strop powinien być podlewany dwa razy dziennie. A nawet trzy - jeżeli jest ciepło i świeci słońce (strop wysycha szybciej). Przez kolejne dni wystarczy podlać strop raz dziennie.

Równolegle mogą zacząć się prace związane z murowaniem ściany kolankowej. Tu istotne jest uwzględnienie w ścianie słupów żelbetowych (zgodnie z projektem) oraz zakończenie ściany kolankowej wieńcem. Wieniec to żelbetowy pas - ostatnia warstwa ściany kolankowej. Wieniec powinien łączyć się zbrojeniem ze słupami żelbetowymi, a te z kolei powinny być połączone prętami ze stropem. Z wieńca wystają śruby (12-16 mm) do tych śrub przykręcona zostanie później murłata - drewniana belka, do której z kolei będą przybite lub przykręcone krokwie.


Wieniec widać na samej górze budynku - z niego wystają pręty gwintowane do przykręcenia murłaty. Źródło: http://www.koralgol2norbiwolow.mojabudowa.pl/?id=34402

Oczywiście na tym etapie też są wykonywane wykusze/facjatki i nadproża pod okna i drzwi na piętrze/poddaszu.