Szalowanie i zbrojenie stropu żelbetowego

Gdy powstaną już ściany nośne i zewnętrzne, ekipa budowlana przystępuje do szalowania stropu (lub wykonywania stropu z elementów prefabrykowanych - jeżeli taki jest zaplanowany w projekcie domu).

Najpierw strop jest stopniowo szalowany (wykładany deskami). Deski wsparte są na stemplach budowlanych - mogą to być stemple drewniane lub regulowane metalowe (zazwyczaj tylko jeżeli są na wyposażeniu ekipy budowlanej). Stemple muszą być ustawione dosyć gęsto, gdyż przejmują prawie całą wagę wylanego betonu do czasu związania (około 4 tygodnie). W zależności od wielkości domu będziemy potrzebowali od 150 do nawet 250 stempli. Długość stempli musi odpowiadać mniej więcej wysokości piętra + grubości podłogi (zazwyczaj około 15-17 cm - styropian, wylewka i pokrycie podłogi). Nie powinno się ustawiać stempli na np cegłach.

Strop szaluje się też po bokach - albo układając ściany z desek, albo murując jedną warstwę cieńszych pustaków (8cm). Drugie rozwiązanie jest łatwiejsze dla ekipy budowlanej, ale chyba gorsze ze względów konstrukcyjnych - strop wtedy opiera się tylko na części grubości ściany.

Na szalunki kładzie się zbrojenie - zgodnie z projektem budowlanym. Prawidłowo położone zbrojenie gwarantuje, że strop nie będzie pękał. Ostateczną jakość zbrojenia musi ocenić kierownik budowy (co kwituje odpowiednim wpisem w dzienniku budowy domu). Większość stropu zbrojona jest siatką z powiązanych ze sobą prętów (zazwyczaj co około 15 cm). W niektórych miejscach jednak, konieczne są grubsze zbrojenia - na przykład przy krawędzi schodów, w miejscu, w którym będą stawiane ścianki kolankowe, itp.


Zbrojenie stropu żelbetowego. Źródło: http://archon.pl/projekty-domow-forum-temat/4670?page=2

W tym etapie szalowane i zbrojone są też schody (o ile projekt zakłada schody żelbetowe).

Warto tu też pamiętać o zaplanowaniu przepustów w stropie na przewody wentylacyjne (zgodnie z projektem budowlanym) i ewentualnie na dodatkowe elementy takie jak ogrzewanie kominkowe czy rekuperator. Przepusty wykonuje się poprzez umieszczenie na deskach elementu, który zostanie oblany betonem, a który będzie można później łatwo wyjąć. Może to być kawałek styropianu lub rura PCV o pożądanej średnicy.

Etap szalowania i zbrojenia stropu jest jednym z bardziej uciążliwych - na samym początku budowy domu. Ekipa dużo robi, a mało widać rezultatów. Zazwyczaj etap ten trwa od 2 do 3 tygodni (w zależności od stopnia skomplikowania stropu i zbrojenia).