Kanalizacja w fundamentach

Położenie kanalizacji jeszcze w fundamentach to bardzo istotny element budowy domu, ponieważ jeżeli go przegapimy (co może się zdarzyć w natłoku prac), będziemy musieli niepotrzebnie kuć wylany już chudziak.

Kanalizacja powinna być wykonana zgodnie z projektem domu. Jednak już na tym etapie powinniśmy też zweryfikować projekt z naszym faktycznym wyobrażeniem poszczególnych pomieszczeń. Powinniśmy już mniej więcej wiedzieć gdzie planujemy np zlew w kuchni i zmywarkę, czy na pewno łazienka na poddaszu będzie w tym samym miejscu, itp. Jest to istotne, ponieważ rury kanalizacyjne muszą odpowiadać urządzeniom i armaturze, z której będą korzystać.

Oprócz wyjść na "generatory ścieków" na parterze hydraulik od razu planuje też piony do wyjścia na piętro. Pionowe rury kanalizacyjne będą później częściowo chowane w murach budynku.

Kanalizację zakopuje się w nasypanym uprzednio piasku zachowując planowaną grubość rur (pojedynczych - 110 mm, zbiorczych - 160 mm) i spadki. Hydraulik przekuwa się też przez ścianę fundamentową z rurą kanalizacyjną wychodzącą poza obrys budynku (chyba, że murarz zaplanuje odpowiednią dziurę).

Na tym etapie powinniśmy też zamontować w fundamentach rurę z wodą dopływającą do mieszkania. Rura ta wchodzi w obrys budynku pod fundamentami (musi być na dużej głębokości - poniżej poziomu przemarzania gruntu) i wychodzi w odpowiednim miejscu zgodnie z projektem (zazwyczaj w kotłowni).

Po wykonaniu kanalizacji należy piasek ponownie wyrównać i zagęścić, tym razem uważając na to, aby nie uszkodzić PCVek.